Master Header Logo

Wypożyczenie przenośnego osuszacza może pomóc w przyspieszeniu prac budowlanych

3 min. czyt.
Rsz 1rsz shutterstock 240992350 web

Przenośne osuszacze mogą zaoszczędzić cenny czas, gdy wilgoć i woda stanowią potencjalne zagrożenie dla projektu budowlanego. Poza regulacją poziomu wilgotności w procesach osuszania, mogą one przeciwdziałać szkodliwej kondensacji i powstrzymywać wzrost pleśni.

W tym artykule omawiamy tymczasowe zastosowania przenośnych osuszaczy kondensacyjnych do osuszania budynków podczas budowy, wybór odpowiedniego rozwiązania i upewnienia się, że optymalnie wykorzystasz swoją konfigurację.

Kiedy pojawia się wilgoć?

Żaden budynek nie jest odporny na działanie wilgoci, a biorąc pod uwagę nawet najmniejsze prawdopodobieństwo, grzyb i pleśń będą przywierać do niemal każdego materiału. Wynajem przenośnego urządzenia do regulacji poziomu wilgotności może zaoszczędzić niezliczoną ilość czasu, kosztów i wysiłku w różnych konfiguracjach i sytuacjach, w tym:

  • Procesy osuszania na budowie
    Zanim budynek zostanie ukończony, nadmiar wilgoci w powietrzu może powodować problemy. Nieregulowana wilgotność opóźnia procesy suszenia podczas malowania, tynkowania i wykonywania wylewek betonowych. Poza cennym czasem, może to skutkować nieprawidłowym lub nawet niebezpiecznym wykonaniem robót budowlanych. Jeśli na przykład betonowa wylewka nie miała możliwości utwardzenia przy optymalnej zawartości wilgoci, mogło to spowodować nieskuteczne wiązanie kleju do podłóg, wykwity lub uszkodzenie konstrukcji.

  • Praca w pomieszczeniach z ograniczoną wentylacją
    Zastanawiasz się czasem, dlaczego pomieszczenia bez okien, takie jak piwnice, często mają nieprzyjemny zapach? Gdy wilgoć przedostanie się do małych pomieszczeń bez dopływu powietrza z zewnątrz, wilgoć będzie się utrzymywać. Wraz ze spadkiem temperatury na powierzchniach skrapla się woda, która stanowi doskonałe podłoże do powstawania pleśni.

  • Zmiany temperatury
    Temperatura i wilgotność są ze sobą nierozerwalnie związane, co oznacza, że ilość wilgoci w powietrzu będzie wzrastać i spadać w różnym tempie w zależności od pory roku. W przypadku użycia ogrzewania do przyspieszenia procesów suszenia powietrze jest w stanie zatrzymać większą ilość wilgoci, a tym samym stworzyć bardziej wilgotne środowisko. Zimniejsze powietrze jest natomiast w stanie utrzymać mniej wilgoci, krople wody osiadają na powierzchniach, gdy źródło ogrzewania jest wyłączone lub gdy temperatura spada w nocy.

Jak zainstalować osuszacz

Przed wynajmem osuszacza należy wziąć pod uwagę kilka kwestii i chociaż wszystkie produkty Master są objęte wsparciem ekspertów, o poniższych kluczowych punktach warto pamiętać podczas całego procesu osuszania.

  • Wybierz odpowiednią wydajność
    Wydajność osuszacza jest oceniana na podstawie ilości wilgoci, jaką może usunąć w ciągu 24 godzin. Jednym ze sposobów na ustalenie odpowiedniej wydajności do twojego pomieszczenia jest określenie, ile wilgoci musisz usunąć i ile masz na to czasu.

  • Uszczelnij pomieszczenie
    Upewnij się, że osuszane pomieszczenie jest zamknięte, co zapobiegnie spowolnieniu procesu osuszania przez deszczową pogodę i wilgotne powietrze na zewnątrz.

  • Umieść osuszacz w miejscu, w którym będzie działał najlepiej
    Zasadniczo osuszacze powinny być rozmieszczone w równych odstępach, nie naprzeciw siebie. Są one bardzo efektywne szczególnie w pomieszczeniach znajdujących się pod linią gruntu, takich jak piwnice i pomieszczenia, w których odbywa się malowanie lub mieszanie cementu, ponieważ w tym miejscu wilgotność będzie najwyższa.

  • Użyj zdalnego monitorowania
    Aby śledzić postępy i upewnić się, że osuszacz nie jest wyłączony, gdy nie znajdujesz się na miejscu, systemy zdalnego monitorowania korzystają z czujnika w chmurze do wysyłania aktualizacji stanu do komputera. System wyłączy się również natychmiast po zakończeniu osuszania, więc płacisz tylko za wykorzystany czas.

  • Nie przyspieszaj procesu osuszania
    Zastosowanie dodatkowego ogrzewania wysuszy tylko to, co znajduje się na powierzchni i prawdopodobnie zatrzyma wilgoć wewnątrz materiałów budowlanych. Oprócz przedłużenia procesu suszenia, istnieje również ryzyko powstawania pęknięć na ścianach, drzwiach i sufitach.

Jak działa osuszanie kondensacyjne

  • Wilgotne powietrze jest zasysane do osuszacza i przepływa przez chłodzony parownik

  • Powietrze jest schładzane poniżej punktu rosy, skraplając parę wodną

  • Uwalniana energia cieplna jest odzyskiwana i wykorzystywana ponownie

  • Schłodzone powietrze przepływa przez skraplacz i jest ponownie ogrzewane

  • Ciepłe, suche powietrze jest następnie zwracane do pomieszczenia przy wymaganej wilgotności

Osuszacze Master są konstruowane i testowane pod kątem pracy w trudnych warunkach, między innymi w obiektach w trakcie budowy.. Od 2020 roku wszystkie nasze urządzenia przenośne są zgodne z przepisami UE dotyczącymi F-gazów, co oznacza, że nie zawierają fluorowanych gazów, które przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych.

W ramach Grupy Dantherm wszystkie osuszacze Master są nadzorowane przez ekspertów z działu technicznego i międzynarodową sieć serwisową. Skontaktuj się z naszym zespołem już dziś, aby dowiedzieć się więcej.

Produkty powiązane

Master DH 92 – osuszacz kondensacyjny
Master Top Badge

Profesjonalny osuszacz kondensacyjny

Wysokowydajne osuszacze o dużej wydajności, przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, zwłaszcza w przemyśle i budownictwie.

Master DH 792 – osuszacz kondensacyjny
Master Top Badge

Profesjonalny osuszacz kondensacyjny

Solidne i ekonomiczne osuszacze przenośne DH 792 są idealnym rozwiązaniem do realizacji projektów w branży budowlanej, odnawiania budynków, usuwania szkód spowodowanych przez wodę oraz dla firm rentalowych.

Master DH 732 – osuszacz kondensacyjny
Master Top Badge

Profesjonalny osuszacz kondensacyjny

Osuszacze ogólnego zastosowania są wytrzymałe i ekonomiczne i idealnie nadają się do renowacji domu, w tym do osuszania tynków i farb.

Master DH 26 – osuszacz kondensacyjny
Master Top Badge

Profesjonalny osuszacz kondensacyjny

Osuszacze o małej wydajności, wykorzystywane podczas prac remontowych w domu oraz do usuwania skutków zalania.

Master DHP 55 – osuszacz kondensacyjny
Master Top Badge

Profesjonalny osuszacz kondensacyjny

Osuszacze przenośne używane we wszystkich typach pomieszczeń. Zastosowanie tego typu osuszacza kondensacyjnego przyspieszy prace wykończeniowe i renowacyjne.

Master DHP 65 – osuszacz kondensacyjny
Master Top Badge

Osuszacz kondensacyjny

Osuszacze mobilne używane we wszystkich typach pomieszczeń. Zastosowanie tego typu osuszacza kondensacyjnego przyspieszy prace wykończeniowe i renowacyjne.

Istotne artykuły

Epoksydowa wstęga podłogowa Master
Master Bottom Badge

Odkryj różne metody szybkiego i ekonomicznego osuszania budynków

Photo of Katarzyna Cellary-Zinko
Katarzyna Cellary-Zinko 5 min. czyt.
Master construction dust web
Master Bottom Badge

Eliminacja ryzyka powstawania pyłu podczas prac budowlanych i remontów

Photo of Katarzyna Cellary-Zinko
Katarzyna Cellary-Zinko 8 min. czyt.
DH 752 construction site 2 1280x680px
Master Bottom Badge

Jak skrócić czas osuszania w kluczowych projektach budowlanych

Photo of Dirk Langer
Dirk Langer 2 min. czyt.

Skontaktuj się z ekspertem

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego rozwiązania? Nasz zespół składa się z ponad 100 ekspertów w dziedzinie kontroli klimatu.
Możesz również skontaktować się z nami lub dołączyć do dyskusji w mediach społecznościowych. Odwiedź naszą stronę LinkedIn.